ΦΩΤΕΙΝΗ ΠΑΡΤΑΛΑ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΛΩΣΤΟΫΦΑΝΤΟΥΡΓΙΑΣ

Την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 επισκεφτήκαμε το μουσείο κλωστοϋφαντουργίας της Σύρου, όπου αφού ξεναγηθήκαμε, φάγαμε το πρωινό μας, αποτυπώσαμε σε χαρτί ό,τι μας έκανε εντύπωση και χορέψαμε κρατώντας μαντήλια που φτιάχνονται από τί άλλο; από κλωστές! Ήταν μία πραγματικά όμορφη και δημιουργική εμπειρία!

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ TOY ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ FINIKAS RUN 2024

Στα πλαίσια του καινοτόμου προγράμματος ΝηπιογυμνάΖω, την Κυριακή 14 Απριλίου 2024 οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του 6ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Ερμούπολης έλαβαν μέρος στον φιλανθρωπική δρομική εκδήλωση Finikas Run 2024. Οι μικροί και οι μεγάλοι δρομείς του σχολείου μας έτρεξαν με τα μπλουζάκια που είχαν φιλοτεχνήσει στο σχολείο και που θα τους θυμίζει αυτή την όμορφη ημέρα.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΧΡΗΣΗΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΑ

Στις 28-03-2024 οι εκπαιδευτικοί του 4ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ερμούπολης και του 6ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Ερμούπολης παρακολούθησαν επιμορφωτικό σεμινάριο για τη χρήση πυροσβεστήρα από κλιμάκιο της Πυροσβεστικής υπηρεσίας Ερμούπολης! Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ.Δημητρη Σκόνδρα!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΒΟΛΕΪ “ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ”

Η ομάδα του Φοίνικα έγραψε για εμάς:

“26-03-2024

Αν και οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Foinikas Syrou Volleyball CLUB ολοκληρώθηκαν, επιτυγχάνοντας την παραμονή μας στη Volley League • ΕΣΑΠ ,

συνεχίζουμε τις δραστηριότητες μας στο νησί.

Αποδεχόμενοι την πρόσκληση της κ. Φωτεινής Παρταλά, Προϊσταμένης του 6ου πειραματικού νηπιαγωγείου Ερμούπλης, αντιπρόσωποι της ομάδας μας επισκέφτηκαν το συγκρότημα όπου μαζί με τα νήπια, μας περίμεναν και τα παιδιά της ΣΤ´ τάξης του 4ου Πειραματικού Σχολείου Ερμούπλης.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας, μιλήσαμε στα παιδιά για το βόλεϊ, απαντήσαμε σε όλες τους τις ερωτήσεις και προπονηθήκαμε όλοι μαζί !!!

Φεύγωντας μας εξέπληξαν, προσφέροντας μας χειροποίητο αναμνηστικό ενθύμιο !!!

Ευχαριστούμε για τη φιλοξενία και ελπίζουμε να το χαρήκατε όσο και εμείς !!!”

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

25η Μαρτίου 1821: εορτασμός της επετείου στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας, οι μαθήτριες και οι μαθητές του 6ου Πειραματικού Νηπιαγωγείου Ερμούπολης και της Α’ του 4ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Ερμούπολης! Και του χρόνου να είμαστε καλά με διάθεση συνεργασίας και σύνδεση στην πράξη! Μετά τη λήξη της γιορτής ακολούθησε στεφάνωση στο μνημείο ηρώων από τα παιδιά του Νηπιαγωγείου!

Καρναβαλική εορταστική εκδήλωση

Την Παρασκευή 15/3 πραγματοποιήσαμε το αποκριάτικο πάρτυ του σχολείου μας και γιορτάσαμε μαζί με το συνδεδεμένο 4ο Πειραματικό δημοτικό. Στολές, γέλια, χαρές και σερπαντίνες γέμισαν το σχολείο μας!