Δεκέμβριος 2023

ΑΦΗΓΗΣΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΩΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ κα ΛΙΤΣΑ ΠΑΠΠΑ

Η τελευταία ημέρα πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων επιφύλασσε για όλους μας μία γλυκιά έκπληξη. Η κα Λίτσα Παππά ζέστανε τις καρδιές μας με την αφήγηση χριστουγεννιάτικων παραμυθιών. Η προσφορά, η αγάπη και η καλοσύνη ας συντροφεύουν πάντα τις καρδιές μικρών και μεγάλων! Καλές γιορτές!

ΜΥΡΙΣΑΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Γλυκές μυρωδιές πλημμύρισαν το σχολείο μας, καθώς την Τετάρτη 20/12/2023 με τη βοήθεια μαμάδων και των μαθητών της Ε1 τάξης με τη δασκάλα κα Αναστασία Γεννάτου, παρασκεύασαν παραδοσιακούς κουραμπιέδες. Το παιχνίδι με το αλεύρι και το ψέκασμα με το ανθόνερο έδωσαν μια ακόμα πιο χαρούμενη διάθεση στην ημέρα μας!Οι όμορφες συνεργασίες, προσφέρουν σε όλους όμορφες στιγμές! Καλά Χριστούγεννα!

ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙΣ ΑΓΑΠΗ…ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙΣ ΑΓΑΠΗ

Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός LIbrary4all απέστειλε στο σχολείο μας βιβλία τα οποία θα εμπλουτίσουν τη σχολική μας βιβλιοθήκη. Γιατί όταν στέλνεις αγάπη…εισπράττεις αγάπη!

ΓΙΟΡΤΗ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Την Παρασκευή 15/12/2023 πραγματοποιήθηκε η χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του σχολείου μας. Αρχικά, οι μαθητές του Νηπιαγωγείου μας, παρουσιάζοντας παραδοσιακά ήθη και έθιμα, μας ταξίδεψαν σε όλη την Ελλάδα. Στη συνέχεια μαθητές του 4ου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου τραγούδησαν το “We wish you a merry christmas” και πρόσφεραν christmas crackers στα παιδιά νηπιαγωγείου. Οι μαθητές της χορωδίας παρέα με τον δάσκαλο μουσικής κο Νίκο Ρούσσο χάρησαν σε όλους όμορφες μελωδικές στιγμές. Τέλος, όλοι μαζί σαν μια αγκαλιά, χορέψαμε με τα τραγούδια των κυρίων Γιάννη Σολάρη και Αλέξανδρο Μήτση. Μία γιορτή με όμορφες συνεργασίες και πολλή χαρά!

ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Η ψυχραιμία, η διατήρηση της ηρεμίας,η γνώση, η ετοιμότητα αποτελούν δεξιότητες ζωής απαραίτητες και σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών, όπως ο σεισμός ή η πυρκαγιά. Το σχολείο οφείλει να καλλιεργεί αυτές τις τόσο σημαντικές δεξιότητες.Γι αυτό την Πέμπτη 30/11/2023 οι συστεγαζόμενες και συνδεδεμένες σχολικές μονάδες: 6ο Πειραματικό Νηπιαγωγείο Ερμούπολης και 4ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ερμούπολης πραγματοποιήσαμε άσκηση σεισμού με την παρουσία και τη βοήθεια της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ερμούπολης! Μετά το πέρας  της άσκησης υπήρξε ενημέρωση από τους Πυροσβέστες και παρουσίαση του εξοπλισμού στους μαθητές και τις μαθήτριές μας!! Τους ευχαριστούμε πολύ για όλα!! Η εξάσκηση τελειοποιεί και αυτό έχουμε τον σκοπό να κάνουμε!!!