ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

Η ψυχραιμία, η διατήρηση της ηρεμίας,η γνώση, η ετοιμότητα αποτελούν δεξιότητες ζωής απαραίτητες και σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών, όπως ο σεισμός ή η πυρκαγιά. Το σχολείο οφείλει να καλλιεργεί αυτές τις τόσο σημαντικές δεξιότητες.Γι αυτό την Πέμπτη 30/11/2023 οι συστεγαζόμενες και συνδεδεμένες σχολικές μονάδες: 6ο Πειραματικό Νηπιαγωγείο Ερμούπολης και 4ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Ερμούπολης πραγματοποιήσαμε άσκηση σεισμού με την παρουσία και τη βοήθεια της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ερμούπολης! Μετά το πέρας  της άσκησης υπήρξε ενημέρωση από τους Πυροσβέστες και παρουσίαση του εξοπλισμού στους μαθητές και τις μαθήτριές μας!! Τους ευχαριστούμε πολύ για όλα!! Η εξάσκηση τελειοποιεί και αυτό έχουμε τον σκοπό να κάνουμε!!!